Basen

Lokalizacja:
Ciechanowiec

Powierzchnia użytkowa:
3 560m2

Powierzchnia zabudowy:
3 457m2

​Projekt: 
2023

Koncepcja projektowa aquaparku to odpowiedź na potrzeby mieszkańców miasta Ciechanowiec. Teren objęty opracowaniem jest obecnie obszarem zaniedbanym, na którym znajdują się pozostałości po dawnym ośrodku wypoczynkowym. Celem koncepcji jest poprawa estetyki i rozwój miasta.

Projektowany budynek usytuowaliśmy tak, aby w pełni wykorzystać walory otoczenia. Do głównego wejścia do budynku prowadzi szeroki utwardzony teren. Przed elewacją frontową zaproponowaliśmy przestrzeń rekreacyjną wzbogaconą o ścieżkę połączoną z istniejącym układem komunikacyjnym. Długa horyzontalna bryła została podzielona na 2 części, które mieszczą odpowiednio baseny sportowy oraz rekreacyjne. Dynamiczny układ przestrzenny brył uzupełnia szklany prostopadłościan o funkcji wejściowej oraz łączącej poszczególne przestrzenie obiektu. Forma zaprojektowanej architektury nawiązuje do lokalnych tradycji budownictwa drewnianego. Zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz widoczna jest konstrukcja z drewna klejonego eksponująca szlachetność tego materiału oraz tworząca współczesny detal architektoniczny na elewacjach. 

Projektowany basen sąsiaduje z stadionem miejskim, a także wieżą widokową i ścieżkami spacerowymi. Dlatego strefa wejściowa przed budynkiem to parkingi, dojścia a także przestrzeń zapewniająca użytkownikom miejsce do wypoczynku i zachęcające do spędzania czasu na zewnątrz. Zaplanowano elementy małej architektury, takie jak ławki, siedziska i stojaki rowerowe. 

​Schematy ideowe przedstawiają ścieżkę powstania bryły obiektu, jej uzasadnienie i osadzenie w zastanym terenie. Bryłę budynku wieńczy dwuspadowym dach, który ustawiliśmy po przekątnej. Nadaje to architekturze nowoczesnego wyrazu, jednocześnie nawiązuje do tradycyjnych form o dwuspadowym dachu.

Przedmiotowy budynek zaprojektowano z poszanowaniem lokalnych tradycji i otoczenia. Z założenia ma on być dominantą przestrzenną stanowiącą swoistą wizytówkę Ciechanowca. 

Opracowanie przygotowały architektki: Agnieszka Skorulska, Magdalena Ciecierska, Karolina Klaczyńska. 

©2024. Realizacja: artdot.pl